Bolu'dan Haberler

Hıfzıssıhha Kurulu Gerede’de Hayvancılığı Yasakladı

Hıfzıssıhha Kurulu Gerede’de Hayvancılığı Yasakladı

Bolu’nun Gerede ilçesinde Hıfzıssıhha Kurulu, tarafından alınan karar ile ilçede hayvancılık yapılmasını yasakladı.

Gerede Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Arslan Yurt Başkanlığı’nda toplanarak önemli bir karar aldı. Uzun zamandır tartışılan ilçede hayvancılık yapılması konusuna son noktayı koyan kurul, Gerede Panayırları’nın akabinde ilçede artık hayvancılık yapılmaması noktasında önemli bir karara imza attı. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 246. Maddesine dayanılarak alınan karara ilişkin yapılan açıklamada, “Kanun gereği, ’20 binden fazla nüfusa sahip olan şehirlerde, umumi caddelerde veya belediyelerce tayin edilecek mıntıkalar içinde hayvan ahırı bulundurulmaması memnudur’ ibaresine göre belediye mücavir alanları içerisinde hayvancılık yapılmaması kararı oy birliği ile alınmıştır” denildi.

Hıfzıssıhha Kurulu, yaz aylarının gelmesi ile beraber sinek, böcek gibi haşerelerin aşırı üremesi düşünülerek ilçe merkezinde gerekli ilaçlama çalışmalarının yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Karara göre ilçe merkezinde hayvancılık yapılmayacak. Vatandaşlar ilçede kalmak isterse panayırda hayvanlarını satacak ya da köylere yerleşecek. Gerede ilçesinde özellikle Dayıoğlu, Bahçelievler, Yenimahalle ve Kabiller Mahalleri’nde hayvancılık yaygın olarak yapılıyordu.

Kaynak: haberler.com

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir