Bolu'dan Haberler

Mengende Kan Bağışı Haftası

Mengende Kan Bağışı Haftası

Geçtiğimiz hafta Mengen Aşçılık Meslek ve Gastronomi Yüksek Okulunda takdir edilesi bir kampanya düzenlediler. Kan bağışının öneminin farkında olan Aşçılık meslek ve Gastronomi Yüksek Okulu tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Kanın acil değil, sürekli ihtiyaç olduğunun farkında olan Mengen Aşçılık Meslek ve Gastronomi Yüksek Okulunda Türk Kızılayı Mengen Şubesi görevlilerince okul bahçesine stantlar kurulup, kampanya kapsamında okul idaresi, öğretim üyeleri ve aşçı adayı öğrenciler kan verdi.

Türk Kızılayı Mengen Şube Başkanı Osman Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampanyaya duyarlılık gösteren Mengen halkına ve öğrencilere teşekkür ederek, kampanya kapsamında 52 ünite kan toplandığını belirtti.

Duran, kan bağışı kampanyasının zaman zaman devam edeceğini anlattı.
kan bağışı
Kan Bağışı Neden Önemi?

Kan bağışı hem toplumsal bir sorumluluk hemde kişisel açıdan önemli bir yeri vardır. Kan bağışı yaparak insan hayatı kurtarabilir, kendinize bedeniniz için yararlı bir durumdur. İnsan vücudunda sürekli aynı kan dönerek temizlenir kirlenir sürekli bir döngü devam eder. İnsan kan verdiği zaman vücudundan kan eksileceği için vücut tekrar temiz kan üretimine geçecektir ve bu durumda vücudumuz için yararlıdır. Toplumsal olarak düşündüğümüzde ise ani bir yaralanma, kaza sonucu hasta yaralının ani kan kaybı ile vücut ısısı hızla düşerek bir insan hayatına mâal olabilir. Bu durumları düşünerek düzenli olarak veya en kötü gerektiğinde duyarlı olur ve kan bağışı yapılırsa hem toplumsal olarak görev benimsediğimiz bu durumu gerçekleştirmiş olur ve kendimiz içinde bir şey yapmış oluruz.

  •  Kan bağışı yaparak kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutmuş oluruz.
  •  Verdiğimiz kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  •  Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  •  Kan bağışı kalp krizi riskini %90 azaltır.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir