Bolu'dan Haberler

Estonyalı Öğrenciler Mengen Aşçılık Lisesinde

Estonyalı Öğrenciler Mengen Aşçılık Lisesinde

Aşçılar diyarı Bolu’nun Mengen İlçesi’nde aşçılık lisesinde eğitim alan Estonyalı genç aşçılar, köylü kadınlarla birlikte gözleme, bazlama ve börek yaptı.

Aşçılar diyarı Bolu’nun Mengen İlçesi’nde aşçılık lisesinde eğitim alan Estonyalı genç aşçılar, köylü kadınlarla birlikte gözleme, bazlama ve börek yaptı. Şortlarıyla sofranın başına oturarak yufka açan genç kızlar köylü kadınlarla kısa sürede kaynaşırken yöresel kıyafetler giydi.

Leonardo da Vinci mesleki eğitim programı kapsamında Estonya‘dan Mengen’e gelen 3 öğrenci, Mengen Aşçılar Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde eğitim aldı. Lise öğrencileri Anzelika Kanemagi, Siiri Saan ve Marko Rei okulun mutfağında aşçı eğitmenlerden Türk yemeklerini yapmayı öğrendi. 10 gündür Mengen’de bulunan 3 öğrenci dün okul yöneticileri tarafından Mengen’in Çubuk Köyü’ne götürüldü. Anzelika Kanemagi, Siiri Saan ve Marko Rei sofraların başına oturarak köylü kadınlardan yufka açmayı, börek, bazlama ve gözleme yapmayı öğrendi. Öğrenciler köylü kadınlarla kısa sürede kaynaşırken sacın üzerinde pişirilen gözleme ve bazlamalar yenildi. Köylü kadınlar, Estonyalı konuklarını severken yöresel kıyafetler verdi. Anzelika Kanemagi ve Siiri Saan şortlarının üzerine yöresel kıyafetleri giydi.

Mengen Aşçılar Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Okulu Müdürü Selami Kurtoğlu, öğrencilerin Türk mutfağını öğrendiğini söyledi Kurtoğlu, “Estonyalı öğrencilerimiz önce okulumuz öğrencilerinin staj gördüğü İstanbul’da bulunan bir otelde bir ay eğitim aldılar. Daha sonra 10 günlük eğitim için okulumuza geldiler. Mutfağımızda Türk mutfağını öğrettik. Ayrıca yöresel yemekleri öğrenmeleri ve köylerimizi de görmeleri için bir köyümüze getirdik. Köylü kadınlarımızla birlikte hamur işleri yaptılar. Estonyalı genç aşçılar Türk yemeklerini çok beğendiler” dedi.

Kaynak: haberler.com

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir