Bolu'dan Haberler

Bolu’da Bütün Sağlık Kuruluşları Artık Tek Çatı Altında

Bolu’da Bütün Sağlık Kuruluşları Artık Tek Çatı Altında

Bolu‘da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, imzalanan protokolle Bolu Kamu Hastaneler Birliği bünyesine katıldı. Düzenleme ile birlikte bu uygulamanın yapıldığı 17. İl Bolu olurken, tüm hastanelerin yönetimi, tek çatıda toplanmış oldu.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi, Köroğlu Devlet Hastanesi, İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, ilçe hastanelerini bünyesinde barındıran Bolu Kamu Hastaneler Birliği yeni yapılan düzenlemenin ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile de birleşti. Valilik Abant Toplantı salonunda Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Hayrettin Öztürk, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık ile Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Özmen’in de katıldığı protokol töreninde tüm sağlık kuruluşlarını tek çatı altında toplayan sözleşmeler imzalandı.

Hastanelerin birleşmesinin ardından 2 bin kişiyle sağlık hizmeti sunan Kamu Hastaneler Birliği’nin personel sayısı 2 bin 600’e ulaştı.

Yeni düzenlemeyle kentte bulunan tüm sağlık kuruluşlarının ortak kullanıma açılacağını belirten Vali Zahteroğulları, Türkiye’de sağlık alanında 10 yılda çok büyük değişiklikler meydana geldiğini söyleyerek, “Sağlık sektörüne çok ciddi rakamlarla çok önemli kaynaklar ayırdı. Bunu hepimiz yaşararak kendi yaşamımızda görüyoruz zaten. Biliyorsunuz eskiden hastaneler ayrıydı. Sigorta hastaneleri ayrı, devlet hastaneleri ayrıydı. Sigortalı olanlar sigorta hastanesine gider memur olanlar devlet hastanesine giderdi. İkisi arasındaki hasta alışverişi biraz sorunluydu. Çünkü farklı kurumsal yapılar, farklı bürokratik işlemler gerektirir, farklı hesaplar farklı ödemeler gerektiriyor. Karışık bir bürokrasi vardı. Her reform her birleşme belirli bir direnç ile karşılaşıyor. İnsanların acaba daha geriye gider miyiz endişesi olur ve bunu da haksız bulmuyorum. Çünkü insanlar ellerindekini kaybetmek istemezler. Gelinen noktada kime sorsak bugün iyi mi olur, kötü mü olur o zamanda sigorta hastanelerinin birleşmesi ile ilgili kamuoyunda ticari tartışmalar olmuştu. Hekimlerimiz bilhassa huzursuz olmuşlardır. Çalışanların ciddi tepkileri olmuştu ama bugün herkes gelinen noktada çok memnundur. Burada benzer bir birleşme yok sadece devletin sağladığı imkânların daha optimal, beraber kullanılması söz konusu” dedi.

“HEM İLİMİZE HEM BÖLGEMİZE BU UYGULAMA DAHA YARARLI OLACAKTIR”

Geçişte bazı sıkıntılar olabileceğini ama alınacak önlemlerde sıkıntıların en aza indirgeneceğini söyleyen Vali Zahteroğulları, “Binaları yapan devlet, cihazları alan devlet, personelin maaşını ödeyen devlet. Hepimizin varlık nedeni vatandaşımıza sağlıklı hizmet vermek. Bunu en iyi şekilde nasıl yapacaksak bu bizim kişisel ön yargılarımızın önündedir. Bizim kişisel rahatımız değil vatandaşımıza sunulan hizmet önemli. Devletimiz demek ki bu tür uygulamada yarar görmüş. Söz konusu bir cihaz devlet hastanemizde var üniversitemizde yok. Bu tür sıkıntıları ya dostane ilişkilerle yada bürokratik engellerin aşılması ile bu sıkıntılar geçilebiliyordu. Personel azlığı, acil hasta yoğunluğu devlet hastanelerinde, personel yoğunluğu ise üniversite hastanesinde var. Doğrusu da bu. Üniversite hastanesine her insan gitmez yada daha ileri tetkikler için gider. Oradaki acilin yoğunluğu çok az personel fazla, burada acil yoğunluğu fazla personel az. Bizim iki tane fizik tedavi hastanemiz var şu anda. Ruh sağlığı merkezimiz var. Bunların hem hizmete hem eğitime büyük katkıları var. Bunların bir arada olmasıyla daha yararlı bir kullanım olacağını düşünüyoruz. Değişimlerde tedirginlik olur ama hem anlayış hem gayret bekliyoruz. Hem çalışanlarımızdan hem de geçiş sürecinde vatandaşlarımıza hissettirmemek için çalışmalar yapılacak ve bazı sıkıntılarda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Üniversitedeki ciddi uzmanlıktan, akademik kadrodan, birikimden tüm hastanelerimizde yararlanırken, hastanelerimizdeki hasta popülasyonu ve oradaki eğitim gören öğrencilerimizin de tecrübesini artıracağız. Belki de iki fizik tedavi hastanemizi de branşlaştırırız. Diğer taraftan Ruh Sağlığı Hastanemiz de de ciddi gelişimler olacak. İnşallah bunları yaptığımızda hem şehrimize hem bölgemize daha iyi yararlı olacağımızı düşünüyorum. Yeniden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İzzet Baysal Tıp Fakültesi‘nde öğrenim gören öğrencilerin birleşmenin ardından tüm sağlık kuruluşlarında eğitim alabileceklerine dikkat çeken Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, “Uzun soluklu bin çalışmanın ardından bu noktaya gelindi. Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Kamu Hastaneler Birliği çatısı altındaki kurumlar artık ortak çalışacaklar. Bu sayede daha etkin bir kullanım ortaya çıkacak” diye konuştu

Daha sonra Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hayrettin Öztürk, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık ile Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Özmen de birleşme ile detaylı bilgiler aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından ise töreninde tüm sağlık kuruluşlarını tek çatı altında toplayan sözleşmeler imzalandı.

bolu sağlık kuruluşları

bolu sağlık kuruluşları2

bolu sağlık kuruluşları3

bolu sağlık kuruluşları4

bolu sağlık kuruluşları5

Kaynak: bolu.gov.tr

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir