Bolu'dan Haberler

Bolu Dağı’nda Kış Hazırlığı Denetimi

Bolu Dağı’nda Kış Hazırlığı Denetimi

Muhteşem doğası ve acı haberleri gündeme gelen Bolu Dağında Bolu Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişinde kış lastiği denetimi yaptı.

Ticari araçlar için 1 Nisan’a kadar devam edecek zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibariyle başlamasının hemen ardından trafik polisi ekipleri, Ülkemizin önemli geçiş güzergahlarından olan Bolu Dağı’nda denetimlerini sıklaştırdı.

Denetimler sonucu kış lastiği bulunmayan araç sürücülerine 77 lira ceza kesilip, kış lastiklerinin genel standardı olan diş derinliği 3 milimetreden az olanlar ise uyarıldı.

Bolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilgili yönetmelik kapsamında denetime başladıklarını belirterek, Bolu Dağı’nın önemli bir geçiş noktası olduğunu söyledi.

Ticari araçların kış lastiklerinin diş derinliğinin 3 milimetreden fazla olması gerektiğine dikkati çeken Sönmez, “Uygulamamız bu şekilde. Uymayanlara 77 lira ceza uyguluyoruz. Lastik trafiğe çıkılamayacak kadar kötü durumdaysa tüm masraflar sürücüye ait olmak üzere aracı trafikten men ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kış lastiğinin farkı nedir?

Araçların yaz lastiklerinin yapım malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için lastiklerin yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise, özel özelliklerinin yanı sıra üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmaya daha elverişlidir. Araçların lastiklerinin bu yapısından dolayı yaz kış farklı kullanmak gerekmektedir. bolumengen.com yöneticileri olarak kendi can güvenliğiniz ve başkalarınında can güvenliği için kurallara uymanız’da fayda olduğunu belirtmek isteriz. 🙂

Related Articles

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • Ayşegül , Mart 27, 2014 @ 10:17 pm

    Öyle böyle derken kışı da bitiriyoruz. Kışın Bolu’nun ayrı bir tadı güzelliği oluyor özleyeceğim 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir