Bolu'dan Haberler

Bolu Abant Gölüne 50Bin Balık Bırakıldı

Bolu Abant Gölüne 50Bin Balık Bırakıldı

Bolu’nun doğa harikası Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Abant Gölü’ne 50 bin Abant alası bırakıldı. Yıl sonuna kadar 313 bin balık bırakılacağı açıklaması yapıldı.

Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinden biri olan doğasıyla ünlü Abant Tabiat Parkı’ndaki balıkları artırmak için Abant Gölü’ne balık bırakıldı. Karadeniz’de yetiştirilen Abant alaları, su tanklarıyla Bolu’ya getirildi. Daha sonra Abant’a götürülen balıklar göle bırakıldı. Bolu Vali Yardımcısı Cemal Polat, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Erdem Karaağaç’ın katılımıyla 50 bin Abant alası göle bırakıldı.

Yılsonuna kadar göle 314 bin Abant alası bırakılacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, “Abant alasının anaçlarını yerinden toplayıp, Maçka’daki üretim tesislerinde çoğaltılması yapılıyor. Aynı balığın kendine özgü alana konulmasını sağladık. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 50 bin alabalık yavrusu salımı gerçekleştirdik. Bu yıl Abant Gölü’nde 313 bin Abant alası salımı gerçekleştireceğiz. Bugün sadece 50 bin adetini bıraktık” dedi.
Bolu Abant

Kaynak: İHA

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir