Bolu'dan Haberler

33. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 4 – 5 Ağustos 2018 ‘de Yapılacak

33. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 4 – 5 Ağustos 2018 ‘de Yapılacak

32 yıldır geleneksel olarak düzenlenen “Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali” 2018 yılı için tarihi netleşti. Ağustos ayının 4-5 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festival programı tam olarak netleşmedi. Daha önce ki yıllarda festival birbirinden renkli geçti. Birbirinden muhteşem sanatçılar ve etkinlikleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali Tarihi

Mengen, Karadeniz’in batısında, Bolu iline bağlı Ankara ve İstanbul gibi metropollere yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan şehir stresinden kurtulabilmek için günü birlik gezilip görülebileceği gibi hafta sonu tatilinin geçirilebileceği, kışın kar beyazla, yazın yeşille bütünleşen muhteşem bir doğaya sahip, bir beldesi 56 köyü olan ve gelişmekte olan bir ilçedir. Yüzölçümü 883 km2, yerleşik nüfusu köyleriyle beraber 15.000 civarındadır. Dört tarafı ormanlarla kaplı, yeşilin bütün tonlarının hâkim olduğu ilçemiz, doğal güzellikleriyle de büyük ilgi çekmektedir.

Aşçılığın Başkenti olarak anılan ilçemizin en büyük özelliği, Karadeniz bölgesinin en güzel yanlarını taşımasıdır. Yeşil ve mavinin buluştuğu, dört bir tarafının Gökçeler ve Bolu dağlarıyla çevrili olmasıyla birlikte, muhteşem ve bakir bir doğaya sahip olan ilçemizde yapılan araştırmaya göre yeşil renginin tam 74 farklı tonu tespit edilmiştir. Yöremizin yüzölçümünün % 85 ‘i ormanlarla kaplıyken, bu oran ülke genelinde %24’ tür.

Festivalimiz ilk olarak 1981 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün doğumunun 100. yıl kutlama faaliyetleri dolayısıyla başlatılarak bu güne kadar gelinmiştir. 32.Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 12-13 Ağustos 2017 tarihlerinde ilçemizde gerçekleştirilmiştir.

32. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir