Mengen’de Çamdan Pelet Üretimi Başladı

ÇAM  PELET

Bolu’nun Mengen ilçesinde kömürden 10 kat daha az partikül madde ve karbondioksit salımı yapan Çam Peleti, Mengen’de kurulan bir tesiste üretiliyor. Kimyasal madde karıştırılmadan sadece çam ağacı ve reçinesi ile yapılan pelit yakıtı her geçen gün daha çok ilgi görmeye başladı.

Diğer yakıtlara göre, doğalgaz ve petrol yakıtları gibi maliyetli bir yakıt değildir. Yanma süresi ve sağladığı enerji olarak aynı miktarda ağaç odununa göre daha verimli bir yakıttır. Pelet yakma sistemleri tıpkı yoğuşmalı kombiler gibi üst düzey (%95) verimde çalışmaktadır, bu da en az yakıt ile en yüksek verimi almanızı sağlar. Hammadde olarak ağaç (sert ve yumuşak ağaçlar), odun, yonga, talaş, kabuk, dal, yaprak ve benzeri orman artıkları, sap-saman (buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi), sap (ayçiçeği, mısır, pamuk, kolza gibi), kabuk-kılıf (kahve, soya, pirinç, yer fıstığı, fındık, ceviz …), meyve çekirdekleri, kağıt-mukavva vb. artığı ve çöpü, endüstriyel atıklar (prina gibi), inşaat atıkları kullanılabilmekte bu ürünlerin haricinde enerji ormancılığı ve enerji tarımı (switchgrass-dallı darı, miscanthus-fil çimeni gibi) kapsamında yetiştirilen bir çok üründe kullanılmaktadır. Pelet bir tek üründen imal edilebileceği gibi birkaç ürünün (talaş, sap, saman, prina, kömür tozu gibi) karıştırılması ile de elde edilebilir.

Yakıldığında fosil yakıtlara göre daha az emisyon açığa çıkartır. Nemi alınarak yüksek basınçta sıkıştırıldığı için kül oranı %1 seviyelerindedir. Yaktığınız 1 ton peletten 10 kg civarında kül çıkmaktadır. Örneğin, kömürde kalitesine göre %20 – %50 aralığında kül-cüruf oluşmaktadır. Bununla birlikte, yanma sonucu oluşan kül doğal gübre olarak kullanılabilme imkânına sahiptir.

İşletme yönetim Kurulu Başkanı Vural Turan, “Bu yakıt adeta mucizevi bir yakıt. İthal Kömürü ile aynı kaloriye sahip olan pelit yakıtının fiyatı ithal Sibirya kömürünün üçte biri kadar. Bir ton pelit yakıldığında 10 kilo gram kül çıkar. Pelit üretim kaynağı açısından dünyada dördüncü en büyük enerji kaynağını oluşturması yönüyle önemli bir enerji kaynağı konumundadır. Birçok gelişmiş ülke biyoenerjiyi geleceğin temel enerji kaynağı olarak görmektedir. Mengen ve Bolu’da birçok işletme ve apartman bu yakıtı kullanmaya başlamış durumda. Günde ortalama 15 ton pelit üretiyor ve satıyoruz. Bizim ürettiğimiz pelit reçinesi olan çam ve köknar ağaçlarından kimyasal ve tutkal kullanılmadan üretildiği için koku, partikül vesaire artığı sıfıra yakındır. Hatta yakıt yanarken sobanızın kaloriferinizin bacasında duman çıkışı bile görmezsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: http://www.boluolay.com/bolu/mucize-yakit-cam-peliti-h68533.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir